Bejelentés


Veridekor Válassz Egyedit, Rendelj Igényeset VERItől!







Ezen az oldalon folyamatosan bÅ‘vítem a régi és modern esküvÅ‘i szokásokkal, hagyományokkal kapcsolatos információkat.

 1. Angliából származó szokás, mely szerint a menyasszonyon az esküvÅ‘je napján kell, hogy legyen valami régi, valami új, valami kölcsönkapott, és valami kék.
Ezek jelentése a következÅ‘:
Valami régi: lehet ékszer, fátyol pl. a nagymamától jelzi a menyasszony eddigi életét.
Valami új: ez lehet ruha, cipÅ‘; jelzi, hogy a menyasszony életében új fejezet kezdÅ‘dött.
Valami kölcsönkapott: ez lehet pl. a barátnÅ‘tÅ‘l kölcsön kapott kiegészítÅ‘. Jelzi a házasság 2 legfontosabb kötelékét: a barátságot és a szerelmet. Erre a 2 érzésre úgy kell vigyázni, mint a kölcsönkapott tárgyra.
Valami kék: a hűség színe, általában harisnyakötÅ‘.

2. A homokceremónia

A lényege, hogy az ifjú pár egy-egy külön üvegbÅ‘l a közös tálba homokot önt, hogy mostantól az életeik is úgy eggyé váljanak, mint ahogy a homokszemek összekeverednek. (Ezt gyertyagyújtás helyett szokták csinálni, pl. szabadtéri esküvÅ‘ esetén.) Általában a két üvegben különbözÅ‘ ( az esküvÅ‘ egyéb dekorációjához illÅ‘) színű homok van , amelyek az összeöntésnél szép csíkos „képet” alkotnak a közös üvegben.

 Az anyakönyvvezetÅ‘ ezt mondja:

"Asztalunkon ez a két, színes homokszemeket tartalmazó üveg benneteket jelképez. A homokszemek pedig az érzéseiteket, gondolataitokat, emlékeiteket, tudásotokat, mindazt, ami benneteket jellemez, ami csak a tiétek. Kérem, hogy töltsétek a színes homokszemeket a középsÅ‘ üvegbe, amely most kezdÅ‘dÅ‘ házasságotokat jelképezi, hiszen mindaz, amit önmagatokban hordoztok, eggyé válik azzal, amit választott társatok hordoz önmagában és keveredni fog további életetek során. Ugyanúgy, ahogyan a színes homokszemek is eggyé válnak és keverednek az üvegben. Vigyétek majd magatokkal ezt a homokszemeket tartalmazó üveget és ha majd az idÅ‘ múlásával rátekintetek, emlékezzetek a mai nap boldogságára."

Ezután kezdik el önteni a homokot. ElÅ‘bb egyikük egy kicsit, majd a másik egy kicsit és a végén közösen.

 3. A gyertyaceremónia

A két vékonyabb gyertya az ifjú pár életét jelképezi külön-külön. Amikor meggyújtják a közös életük gyertyáját, utána a két másikat elfújják. Csodaszép szokás: a két lángból egy lesz, mint ahogy a két élet is eggyé forr.

Egyesek szerint az elsÅ‘ házassági évfordulón meg kell újra gyújtani a közös gyertyát.

 4. Pillangóröptetés

Igény szerint kettÅ‘ (24 db) és tíz tucat (120 db) közötti lepkét egy tüllel borított röptetÅ‘kosárból reptet el a pár. A lepkék +17 Celsius fok felett repülnek, de minél melegebb az idÅ‘, annál aktívabbak. Meleg, felhÅ‘s idÅ‘ben is jól röptethetÅ‘k, de a hideg, szeles idÅ‘ nem kedvezÅ‘.

5. Lufiposta

Felejthetetlen látvány az égbe szökÅ‘ léggömbök kavalkádja, mely gyakori látványossága a nagy eseménynek! A vendégek egyesével vagy családonként egy-egy elÅ‘re felbélyegzett és az ifjú pár címére megcímzett képeslapra jó cselekedeteket, felajánlásokat írnak. Ezután a héliummal töltött lufik szalagjára kötik a képeslapokat, és egyszerre szélnek eresztik azokat. Amelyik képeslap visszaérkezik a párhoz, azt számon kérhetik a felajánlónál.

 6. Kívánságlámpás

A repülÅ‘ lámpás bambuszból, rizspapírból és egy speciális mécsesbÅ‘l álló lámpás, mely a meleg levegÅ‘ hatására emelkedik fel a magasba - mérettÅ‘l függÅ‘en - 250-1000 méter magasságba, néhány percig lebeg, majd amikor a mécses elég, leereszkedik a földre.

A repülÅ‘ lámpások eredete a keleti világban több száz évre nyúlik vissza. Az égi lámpásokba feleresztéskor belesuttogják a kívánságokat, melyek valóra válnak, és a kívánságlámpás felszálltakor az égbe viszi a ránk leselkedÅ‘ rosszat.

Az elsÅ‘ hallásra tűzveszélyesnek tűnÅ‘ eszköz szinte teljesen veszélytelen, ha betartjuk a használati utasításokat és repülés-biztonsági szabályokat.
A termékek készítÅ‘i mindent megtesznek, hogy a lampionok a legkevesebb veszélyt jelentsék a környezetre, a papír tűzállóvá tett, nedvesség hatására gyorsan lebomló papír, bambusz és fémhuzal, ami mind idÅ‘vel lebomlik, és nem szennyezi a környezetet.

7. A menyasszonyi csokor és eldobása

A menyasszonyi csokor a boldogságot szimbolizálja. Ugyanilyen virágból visel a vÅ‘legény is kitűzÅ‘t. A hagyomány szerint rozmaring is van a csokorban, mivel ez a virág a hűséget szimbolizálja.

 A menyasszony az esküvÅ‘i szertartás végén hátat fordít a násznép még hajadon lányainak és hátradobja a csokrát. Aki elkapja, az lesz a következÅ‘, aki férjhez megy a társaságból. Manapság ehhez külön dobócsokrot szoktak készíttetni, így aki elkapja, meg is tarthatja. (Néha cselesen a dobócsokor 3 darabból áll, így dobás után háromfelé repül!)

A soron következÅ‘ vÅ‘legény sorsa is így dÅ‘l el; csak Å‘ az ara harisnyakötÅ‘jét kapja el, amelyet az ifjú férj hajít hátra.

8. Virágszórás illetve rizsszórás

 A termékenységet jelképezi. Az oltárhoz vezetÅ‘ útra virágot vagy virágszirmot szórnak a koszorúslányok, hogy a házasság rogös útját elegyengessék, és hogy bÅ‘ gyermekáldás legyen. A rizsszórás hagyománya Ázsiából származik, s szintén - akárcsak a virágszórás - a termékenységet jelképezi. Általában a házasságkötÅ‘ terembÅ‘l vagy a templomból kiérkezve "kapja" az ifjú pár. (Tanácsos elÅ‘tte kikérni a beleegyezésüket!!)

9. Porcelántörés

A hiedelem szerint a gonosz szellemeknek egyetlen gyenge pontja van: félnek minden zajtól.
Amerikában a friss házasok autójára üres konzervdobozokat erÅ‘sítenek, amik nagy zajt csapnak, míg Európában a lakodalomban tányértöréssel űzik el a gonosz szellemeket, akik félnek minden zajtól.

Van, ahol azt tartják, ahány darabra tört a tányér, annyi boldog éve lesz az ifjú párnak.

 10. Gyertyafény-keringÅ‘

 Többnyire ez a zárótánca az ifjú párnak menyasszonyi ruhában és vÅ‘legényöltönyben. Lekapcsolják a villanyt, az ifjú pár kezében van egy vagy két gyertya. A násznép körbeáll, náluk is vannak mécsesek vagy gyertyák. Tánc közben az ifjú pár elfújja a többiek gyertyáját és a sötétben a végére csak az Å‘ gyertyájuk ég. Közben táncolnak és szép lassan kitáncolnak a terembÅ‘l. A zene természetesen a Gyertyafény-keringÅ‘, néhol énekelve magyar szöveggel.

Van ahol a gyertyafényes tánc menyecskeruhában a férjjel történik, tehát  ez a házaspár éjfél utáni elsÅ‘ közös tánca.

 11. Menyasszony elrablása

 Ha a lakodalomban sikerül elrabolni a menyasszonyt, a vÅ‘legény nem érdemli meg, hogy feleségül vegye. A menyasszonyt valaki a násznépbÅ‘l elviszi egy kis idÅ‘re, pl. egy szórakozóhelyre. A vÅ‘legénynek meg kell találnia, a közben felmerülÅ‘ költségeket a vÅ‘legény állja. Ahhoz, hogy visszakaphassa a menyasszonyát, tréfás feladatokat is meg kell oldania, például innia kell a menyasszony cipÅ‘jébÅ‘l.

12. Miért emeli fel a vÅ‘legény a menyasszonyt?

A küszöb vagy a kapu a közös lakás bejáratát szimbolizálja. A párnak együtt kell legyÅ‘zni az utolsó akadályt, vagyis, hogy együtt kell megtenniük a nagy lépést az önálló életbÅ‘l a közös házba. Ezzel bizonyítja a pár, hogy mindketten készen állnak a közös életre és annak kihívásaira.

13. Koszorúslányok

 Eredetileg, a koszorúslányok védték meg a menyasszonyt a rossz lelkektÅ‘l, rosszakaró szellemektÅ‘l. Minél több koszorúslány volt egy esküvÅ‘n, annál biztosabb volt, hogy boldog lesz a házasság. Egy másik változat szerint a koszorúslányoknak eredetileg az volt a feladata, hogy díszes ruhájukban megtévesszék azokat, akik az arát el akarták rabolni.

Koszorúslányok csak helyi hajadonok lehettek, akik a menyasszony elÅ‘tt felvonulva lehetÅ‘séget kaptak arra, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek – és így férjet találjanak. Azért viseltek egyforma ruhát, hogy mindegyikük egyenlÅ‘ eséllyel indulhasson.

Ma már a koszorúslányok szerepe  csak annyi, hogy szebbé tegyék a ceremóniát és a fotókat.

 14. Köszönetajándék

 Külföldön már régóta elterjedt szokás és Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít a köszönetajándék, amivel az újdonsült férj és feleség megajándékozza az esküvÅ‘n, majd az azt követÅ‘ lakodalomban velük együtt ünneplÅ‘ vendégeket. A hagyomány szerint ezek az apró, tüllbÅ‘l, vagy puha textilbÅ‘l készült  csomagocskák a boldogságkívánat jelképei, a bennük lévÅ‘ fehér cukorral bevont mandulaszemek a termékenység szimbólumai.  Egy másik forrás szerint a tradicionális köszönetajándék öt szem mandulából áll, mely a boldogságot, egészséget, termékenységet, jólétet, és a hosszú életet szimbolizálja.

Mandula helyett persze számtalan egyéb lehetÅ‘ség is van, amit ajándékként adni lehet. Úgyis tudjuk, a termékenység nem a mandulában van. Persze szeretetajándék ez, mint a nevében is benne van. SzeretetbÅ‘l ajándékozzuk meg vele a meghívottakat. Nem kell tehát drágaságban gondolkodni. A lényeg, hogy szívünkbÅ‘l adjuk, és szeretettel legyen tele.

(Egy jótanács: az ifjú pár vagy az örömszülÅ‘k hívják fel a vendégek figyelmét, arra, hogy ezeket az apró tárgyakat el lehet vinni és emlékként meg lehet Å‘rizni, mert nem biztos, hogy a násznép minden tagja ismeri ezt a szokást!)

 15. Fogadalom gyűrűhúzáskor

Az anyakönyvvezetÅ‘ elÅ‘ször a gyűrűk jelentésérÅ‘l beszél, majd ezt mondja:
"Most fogjátok meg egymás kezét, és mindketten mondjátok utánam!"

Az ifjú pár pedig soronként mondja az anyakönyvvezetÅ‘ után:

"Köszönöm az életnek, hogy Téged megadott,
 Köszönöm a sorsnak, hogy hozzám elhozott.
 Áldom az utat, amelyre most lépünk,
 Vigyázz rám, hogy róla soha le ne térjünk!
 Viseld ezt a gyűrűt szeretetem és hűségem jeléül!"

Az ifjú pár ezután húzza fel egymás ujjára a gyűrűket.

 

 

 

 

 












Ingyenes honlapkészítő
Profi, üzleti honlapkészítő
Hirdetés   10
Végre értem amit angolul mondanak nekem, és megértik amit mondok.

KÖSZÖNÖM NOÉMI!